Vitajte na webe SOŠ hotelových služieb a obchodu vo Zvolene. Stránka je v rekonštrukcii.

SOŠ hotelových služieb a obchodu, ZVOLEN

Len ďalšia WordPress stránka

Spomienkový deň obetí holokaustu a rasového násilia

„Keď niekto zachráni jediný život, je to, akoby zachránil celý svet.“

Týmito slovami z Talmudu sa začal spomienkový deň obetí holokaustu, ktorý sa konal 10.09. 2019 vo Zvolene, a ako každoročne  sa ho zúčastnili aj študenti našej školy. Aj keď udalosti, ktoré sme si pripomenuli  v tento deň, sa stali pred viac ako 70 rokmi, je potrebné, aby sa na ne nezabúdalo. Predovšetkým je dôležité, aby si ich uvedomili mladí ľudia, pretože je to skupina najviac ovplyvniteľná okolím.

Spomienkový deň sa konal na Židovskom cintoríne vo Zvolene a zúčastnili sa ho významné osobnosti politického, kultúrneho a cirkevného života a viacerí predstavitelia židovskej obce na Slovensku. Medzi významné osobnosti patril veľvyslanec Izraela na Slovensku. Spomienka začala čítaním mien židovských občanov, ktorí boli umučení v koncentračných táboroch. Ďalej nasledovalo čítanie mien slovenských občanov, ktorí zachránili svojich židovských susedov. Tento akt sa uskutočnil v Parku ušľachtilých duší, kde na Múre cti boli odhalené ďalšie mená.

V aule Technickej univerzity vo Zvolene sa na záver Spomienkového dňa uskutočnila Konferencia o holokauste na Slovensku. Riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev na dokumentoch z Norimberského procesu poukázal na hrôzy holokaustu, Mgr. Lônčíková poukázala, akú silu má propaganda a Mgr. Hlavinka priblížil fungovanie vyhladzovacieho tábora Sobibor. Záver konferencie patril študentom Dopravnej školy vo Zvolene, ktorí vystúpili s dramatickým pásmom „Osudy spútané ostnatým drôtom.“

Spomienkový deň v nás zanechal silné dojmy a je potrebné aj dnes  poukazovať na hrôzy, ktoré varujú.

Spomienkový deň obetí holokaustu a rasového násilia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť na začiatok